Weblog - הבלוג של Web Done בלוג על מה שקורה ברשת ועל מה שקורה בחיים כשאנחנו ברשת.יהיה מעניין. מוזמנים.צוות Web Done http://www.syndu.com/webdone-voice Powered by Syndu שוק מניות הקרמיקה
שוק מניות הקרמיקה

בלב שנות השלושים לחיים, אחד הדברים שיכולים לזעזע אדם פתאום, הם נושאי השיחה של החברים שהם משפחה שלו מזה עשרים שנה, בארוחות יום שישי. מי שרק לא מזמן דיברו על טיולים בעולם וחלומות באספמיה, מדברים בלהט ותשוקה על מילוי רובה לקרמיקה, מגירות מטבח שנטרקות בלי רעש ומעצבי פנים. יושב לו אדם או במקרה הזה יושבת בת אדם ובוהה באנשים הללו שלפני רגע נראו נורמליים לגמרי ועכשיו מחשבים מטראז' של סלון ומחליפים המלצות על חשמלאי וחושבת שאולי בכל זאת העולם שטוח.

ואז עוברים לדבר על מניות. וכשכבר חשבתי שאינני שם הבהבה בסלון המילה "פייסבוק" והתעוררתי.

דיון ארוך וסבוך על איך עובד שוק המניות (אותו כנראה לעולם לא אבין), ועל כך שפייסבוק הונפקה במחיר גבוה מדי. חברתי א', מומחית הכלכלה של משפחת החברים שלי, מסבירה שהעתיד של פייסבוק לא מזהיר על פי האנליסטים. אני לעומת זאת טוענת שאינני מבינה נאדה בכלכלה אבל במגמות ופוטנציאל אינטרנטי דווקא כן ולהערכתי המניה תצמח משמעותית תוך חודשיים שלושה והרבה יותר תוך שנה. י' נחלץ לעזרתה ומסביר לי עוד יותר כמה אינני מבינה בעולם הכלכלי. הדיון מסתיים בהסכמה לא להסכים ובכך שאני מאמינה עדיין שהמניה הזו תפתיע.


אז איך פייסבוק עושים כסף?

באותו הקשר של הכחול הגדול, עמודים מסחריים בפייסבוק התלוננו בשבועות האחרונים שפתאום, הרבה פחות אנשים רואים אותם. ביום בהיר אחד החליטו בצוקרברגיה להדק את חבל האלגוריתם ולאפשר לפחות אנשים שעשו לייק לצרוך את תכני המותג. ההסבר הרשמי – "אנחנו רוצים שאנשים יקבלו תוצאות רלוונטיות יותר". המעקף – אם תשלמו לנו כסף אנחנו בכל זאת נחשוף את הפוסטים של עמוד המותג שלכם ליותר אנשים. הכעס שעורר המהלך היה עצום וכלל כתבות זועמות ודיבורים על דיקטטורה בלא צורך בנשק כימי. כמו בדרך כלל, המהלך הזה הוא רק קצה הקרחון של התנהלות שמטרתה להגדיל את שורת הרווח של השליט כחול הלוגו, רק שהפעם המהלך היה כל כך שקוף שהוא עורר רתיעה.

איכשהו כל עוד לוקחים מאיתנו יותר כסף באיצטלות שונות אין לנו בעיה, אבל כשהעסק כל כך שקוף אנחנו נרתעים. במה שונה היה המהלך של להפריד פרופילים פרטיים ועסקיים ולא לאפשר לאחרונים להזמין חברים באופן אקטיבי? או המהלך של להקשות בתיוג אנשים בתמונות של עמודים מסחריים? כולם נעשו במטרה להקשות עוד ועוד על הגופים המסחריים ועל חברות כמונו המנהלות את המותגים ברשת במטרה להוציא מהן יותר ויותר מרשרשים רק כדי להגיע לחשיפה שהורגלו לה. 

אבל כמו תמיד, הכל עניין של אריזה, ובפעמים הקודמות, ההסבר השיווקי נארז טוב יותר ולכן נבלע "ככה בשלוקים גדולים", כמו שליאורה מ'קרובים קרובים' שותה את הקפה שלה.


החיים

והנה אנחנו חודשיים וחצי אחרי ארוחת הערב ההיא, והמניה קפצה ב30%. אז כמה הרווחתי? אתם שואלים. אז זהו, שכלום. בכל זאת אני לא מבינה שום דבר בשוק המניות.


אתנחם בזה שאני בחברה טובה יחד עם מרק טווין "בדרך כלל אני מבחין בהזדמנות כשהיא חדלה להיות כזו".


שבוע טוב

מיכל

]]>
http://www.syndu.com/webdone-media-story-124 http://www.syndu.com/webdone-media-story-124 Mon, 24 Dec 2012 13:45:39 +0200